Семипянда Ольга Анатоліївна

Спільними зусиллями облагороджують
душі непростих дітей
      Перевиховання складних дітей та підлітків – справа не із легких. Втім, завдяки тісній дружній співпраці керівництва Дніпровської установи виконання покарань №4, соціально-психологічної служби, духовенства та педагогів проводяться виховні заходи, вирішуються завдання духовно-морального виховання підлітків і, таким чином, досягається визначена мета з перевиховання дітей, які вчинили злочин.
        Прагнучи до самостійності, підліток не завжди може визначити свої життєві пріоритети та мету, однак випробовує себе у найнебезпечніших ситуаціях, не розуміючи можливих наслідків. Прагнення до смисложиттєвих цінностей може поєднатися з нерозбірливістю у засобах здійснення своїх аморальних вчинків і їх високою ціною.
        Намагаючись розширити межі своєї свободи, вони виявляють високий інтерес до усього забороненого. Деколи такі прагнення бувають небезпечними для життя і здоров’я, що пояснюється неформальністю волі й моральних потреб. Діти цього віку намагаються звільнитися від контролю дорослих та виборюють право на власну думку, особистий вибір, а також цінності, які можуть відрізнятися від тих, що пропонують дорослі.
     Врахування вікових особливостей у вихованні в ранньому юнацькому віці визначає специфіку організації виховної роботи, вибір доцільних методів виховання, ефективних методик, які сприяли б подоланню суперечностей та труднощів, спрямовували б їх на самореалізацію через осмислення свого життя, потреб і цілей.
     Розв’язання нагальних проблем сучасного виховання шкільної молоді в Дніпровській установі виконання покарань №4 проходить на належному рівні. Слід зазначити, що досить вдало проведена кадрова розстановка.
    Заслужений авторитет керівника, життєва мудрість привели на посаду заступника начальника установи з соціально-виховної та психологічної роботи Сергія Киянця. Виконання обов’язків пов’язане для нього з особистою відповідальністю за долі сотень громадян, котрі потрапили у складні життєві ситуації. В стилі його керівництва з’явились нові пріоритети у ставленні до працівників – повага до особистості на першому місці. Самодостатній, комунікабельний – він уміло співпрацює з усіма відділами, знаходить взаєморозуміння з їхніми керівниками. Завдяки мудрому керівництву підполковника колектив діє згуртовано і продуктивно. Його професіоналізм, здатність працювати в складних сучасних умовах гідні поваги.
      Начальник відділення соціально-психологічної служби арештного дому при установі Сергій Гричанюк – людина на своєму місці. Сумлінний, чуйний, має значні організаторські здібності. Він постійно переймається турботами не тільки виховання, а й благоустрою приміщень виправної установи, щоб людям було затишно і комфортно. Його хвилює як життя всіх вихованців, так і доля кожного з них. З розумінням підходить до людських проблем, намагається не боротися з наслідками, а попереджувати їх. Дисциплінований, вимогливий, справедливий, оптиміст по життю, своєю наполегливістю та ініціативністю «запалює» оточуючих, випромінює тільки позитив. Діти відчувають це, тому слухають, підтримують і тягнуться до нього.
        Значний вплив на навчання і виховання «складних» підлітків має православна церква. Настоятель храму святителя і сповідника Луки отець Валентин і його помічник отець Богдан ведуть факультатив «Основи християнської етики» для учнів 9 – 12 класів. Програма його рекомендована Міністерством освіти і науки України. Це позитивно впливає на духовно-моральний світогляд учнівської молоді.
       Валентин Дорощук – людина не випадкова в нашій установі. Певний час був волонтером, брав участь у створенні центру соціальної адаптації «Преображення», який дає притулок колишнім в’язням, котрі намагаються побудувати нове життя, шукаючи наснагу у вірі. Вони гостро потребують духовної підтримки. Для нього є важливим, щоб людина сама розібралася в собі, покаялася і переродилася в новому житті. Відверто переконаний, якщо кожен десятий ув’язнений стане на вірний шлях, то вже праця його недаремна. Величний, чемний, уважний, має прекрасні ораторські здібності, чудовий голос. Слухати його приємно,  і роблять це всі з великим задоволенням. Проповіді проводить дуже цікаві і змістовні. Вихованці наші, мов заворожені вистоюють всю службу.
     Вчителі вечірньої загальноосвітньої школи сподіваються на подальше продовження плідної співпраці з адміністрацією та представниками духовенства. Адже в такій відповідальній роботі дуже важливим є зворотній зв'язок. Виникає думка про те, що ще треба і що можна зробити для задоволення потреб підлітків і дорослих у сфері духовно-морального виховання у Дніпровській установі виконання покарань №4. Крім педагогічного впливу, на формування моральних і духовних цінностей особистості впливає багато факторів: соціальне середовище, різні види діяльності, міжособистісне спілкування. Саме тому педагогічний з міст роботи з морального становлення особистості підлітка полягає в тому, щоб допомагати йому просуватися від елементарних навичок поводження до більш високого рівня, де потрібно самостійно ухвалювати рішення і робити моральний вибір. Метою морального виховання є формування цілісної особистості в її гуманістичному аспекті.

Ольга Анатоліївна Семипядна